HDP'liler Mecliste Komisyon toplantısını birbirine kattı

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz "Selahattin Demirtaş teröristtir" gerçeğini bir kez daha TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda haykırması PKK'nın siyasi temsilcilerini fena öfkelendirdi.

ANKARA - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz "Selahattin Demirtaş teröristtir" gerçeğini bir kez daha TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda haykırması PKK'nın siyasi temsilcilerini fena öfkelendirdi. Olcay Kılavuz'un sözleri üzerine HDP'li milletvekilleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu birbirine kattı.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun terörle mücadeledeki kararlılığını överek "Kim ne derse desin şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarda tek bir terörist kalmayacak; terör sevici hainler ve terörist destekçileri cennet vatanımızda barınamayacaklardır" dedi.

MHP milletvekilleri ve HDP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürürken, çıkan arbedede AK Parti milletvekilleri araya girdi. Yaşanan olay nedeniyle komisyona ara verildi.

GÜNDÜZ DE BAKAN SOYLU'YU KIZDIRDILAR

Komisyonun gündüz bölümünde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sözlerine CHP ve HDP'li milletvekilleri sık sık müdaha edilince tansiyon oldukça yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, terörle mücadele konusundaki açıklamaları sırasında tartışma çıktı.

Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a, "Ben gülmüyorum, oradan sürekli bana gülerek bakma. Ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Ben gülmüyorum. Sürekli oradan gülüyorsun. El hareketinde bulunma." diye tepki gösterdi. CHP'li Özkoç da Soylu'ya, "Haddini bil." dedi.

Terörle mücadelenin nasıl olduğunu anlatmaya çalıştığını vurgulayan Soylu, Özkoç'u kastederek, "El sallama, parmak sallama. Terörle mücadele yapmamız hoşuna gitmiyor. Orada şehit veriyoruz, evlatlarımız şehit oluyor, sen gevrek gevrek gülüyorsun. PKK'ya, HDP'ye her evden bir oy istediniz. Siz istediniz, sizin genel başkanınız istedi." ifadesini kullandı.

Tartışmaya, HDP milletvekillerinin de dahil olması üzerine gerginlik yaşandı.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, araya girerek milletvekillerini sakin olmaları konusunda uyardı. Tartışmanın uzaması üzerine Yılmaz, birleşime ara verdi. Tartışma, verilen arada da bir süre devam etti.

Soylu, HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç'un, "Sen, Türkiye'yi böyle yönetiyorsun" sözüne, "Sen, PKK'dan talimat alıyorsun" karşılığını verdi.

SİYASET 22.11.2021 22:44:00 0