"Turizm, tarım ve sanayideki başarısıyla Antalyalı hemşehrilerimle gurur duyuyorum"

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya’nın ülkemizin adını turizm kadar tarım sektöründe de başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyledi.

ANKARA (üçüncüsayfahaber) – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya’nın ülkemizin adını turizm kadar tarım sektöründe de başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyledi. Bu başarıda emeği olan tüm çiftçilerle ve tüm hemşerileriyle gurur duyduğunu ifade eden MHP’li Abdurrahman Başkan, dünyanın en büyük örtü altı seracılık fuarı olan Growtech’in, 24 - 27 Kasım 2021 tarihlerinde 20. kez Antalya’da, Anfaş Fuar Merkezi'nde tüm dünyadan katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getireceğini bildirdi.
TURİZM, TARIM VE SANAYİDE BÜYÜK POTANSİYEL
Antalya’nın hem turizm hem tarım hem de sanayi açısından üç büyük potansiyeli bünyesinde barındıran ve dünyada çok az şehre nasip olacak özeliklere sahip bir marka şehir olduğu vurgusunu yapan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündem dışı söz alarak, şunları söyledi: 
“Güneşin başkenti olan bu kadim şehrimizin en büyük potansiyellerinden biriside hiç şüphesiz ki bereketli toprakları üzerinde oluşan ‘Tarım’ sektörüdür.
Antalya’mız hem iç hem de dış piyasa için örtü altı ve açık alan tarımı konusunda çok önemli mesafeler kat etmiş ve ülkemizin adını turizm kadar tarım sektöründe de başarılı bir şekilde temsil etmiştir.
Bu başarıda emeği olan tüm çiftçilerimizle ve tüm hemşerilerimle gurur duyduğumu yüce meclisimizin kürsüsünden bir defa daha ifade etmek istiyorum. 
Özellikle tropikal meyve noktasında Antalya’mızın kendisini göstermesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için büyük bir kazanımdır.
Ülkemizde yapılan örtü altı üretim alanlarının %39’u vekili olmaktan gurur duy duyduğum bu eşsiz şehrimizde gerçekleşmektedir.
2020 yılı verilerine göre gerçekleştirilen; örtü altı domates üretiminin %60’ı, biber üretiminin %68’i, patlıcan üretiminin %55’i, salatalık üretimin ise %43 ‘ü Antalya’mızda yetiştirilmiştir.  
Süs bitkileri üretimine baktığımızda ise; karanfil üretimin %59’u, gerbera üretiminin %84’ü, anemon üretiminin %76’sı Antalya’da yetiştirilmektedir.”
Abdurrahman Başkan, ayrıca 2020 yılında ülkemizde gerçekleşen portakal üretiminin %30’u, nar üretiminin 24’ü, muz üretiminin %41’i ve avokado üretiminin %83’ünün yine Antalya’da üretildiğini belirterek, “2019 yılında 536 bin ton olan yaş meyve ve sebze ihracatımız, 2020 yılında 665 bin tona çıkmış ve bunun karşılığında Antalya’mız ve ülkemize 586 milyon dolarlık nakdi giriş sağlayarak bir başka başarıya imza atmıştır” diye konuştu.
MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, bu sayede ülkemizin ekonomisine 16 milyar Türk Lirası bitkisel üretim değeri katarak Türkiye 1’incisi olmanın gururunu da haklı olarak yaşadıklarını sözlerine ekledi.
TOPRAĞIN SULTANLARI PROJESİ
Konuşmasında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Toprağın Sultanları’ projesine değinen MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, şunları söyledi: 
“Kırsal alanda yaşayan kadınlarımız eş, annelik ve ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol almaktadır. Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin merkezinde yer alan kadın çiftçilerimizin yüzde 50 gibi büyük bir paya sahip olması bir ziraat mühendisi olarak beni çok mutlu etmektedir.” 
ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan konuşmasında 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili olarak da,şöyle dedi:
“Atatürk’ün izinde, ‘Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ sözünün bilincinde, Türk gençliğinin bilgi ve kültürle donatılması, çocuklarımızın ve memleketimizin geleceği adına, yurdumuzun dört bir yanında cefakârca görev yapan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. 
Söz konusu Öğretmenler Günü olunca kutlu bir yolun mümessilleri canlanır hafızamda. Kutlu bir makama ulaşanlar düşer aklıma. 
ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANDI
Hatıraları şeref nişanesi, ayrılıkları gönülde birer yara…
Bir öğretmen adayı olan, 23 Kasım 1970’te vatan hainlerinin ağır işkenceleri sonucu şehit edilen ağabeyim Ertuğrul Dursun Önkuzu, Ege Üniversitesi’nde sözde öğrenci kılığında ki teröristlerce şehit edilen, tarih okurken tarih yazan Fırat Yılmaz Çakıroğlu gelir.
Yine PKK’lı hainlerce şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz kardeşlerim nezdinde eğitim ordumuzun tüm şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” 

 

SİYASET 23.11.2021 17:46:00 0