Zarema MEMETOVA / ESEN YELLER


Ana yurt meydan savaşı

KURT BÖLGELİ Kitabından Türkçe olarak tercüme edilmiştir. 


2004 yılında Ukrayna devletinden toprak haklarını alabilmek için  evlerin yapılacağı bölgede yaklaşık 50 çadır vardı ve 500 aileden bir kişi çadır nöbetlerine katılıyordu. Ukrayna hükümeti ise 24 saat süre vermiş, Kırım Türklerinin dağılmasını istemişti. 

O gece soğuk ve uykusuzdu... 

Aramızda çadır nöbetlerine katılan yaşlı kadınlar ve adamlarda vardı. Aslında sabah pasif bir direniş gösterecek, basın yolu ile sesimizi duyuracak ve dağılacaktık. Hava aydınlandığında köpekler ve silahlarla donatılmış yüzlerce polis ve asker dozerlerle birlikte bölgeyi çevirdiler. Rütbeli asker grubun ileri gelen liderlerinden oluşan bir heyet ile görüşmek istediğini söyledi. bizde on kişilik bir heyet belirledik ve görüşmeleri için gönderdik. 

Fakat görüşme yerine 5-10 metre kala polisler aniden saldırarak heyeti tutukladılar. lidersiz kaldığımızı düşünen Ukrayna güvenlik güçleri, daha sonra da çadırlara doğru ilerlemeye başladılar. köpekler, dozerler, askerler, polisler, karşı koymaya çalışan yaşlılara bile acımasızca saldırmaya başladılar. 

İşte o zaman, mesele pasif direnişten çıkmış, ölüm kalım savaşına dönüşmüştü. çadırlarda kazma, kürek, sopa ne varsa elimize alıp karşı koymaya başladık. Çevre köylerden gelen Tatarlarda destek oldular. Dozerlerin bir kısmını ele geçirip ateşe verdik. başıma aldığım sopa darbeleri yüzünden gözlerime kan geliyor ve parkamın kolu ile siliyordum. Son gördüklerim Karla kaplı arazi, kan, çamur, baygın yatan insanlar, yaralı polis ve askerlerle dolmuştu, ateşe verilen araçlar kapkara duman çıkarıyordu. Tam bir meydan savaşıydı. 

Gözlerimi açtığımda hastane koridorunda bir yer yatağında yatıyordum. Bir kaç gün sonra da Ukrayna Devletinin bölgedeki toprakları Kırım Türkleri için, 800 m2 eşit olarak vereceği haberini izledim. 

KURT BÖLGELİ Kitabından Türkçe olarak tercüme edilmiştir.