Niyazi TUNCER / CAN MAMAK


Fırıldak!

Yıllarca her fırsatta, her konuda hiç vaz geçmeden denedikleri bu yolda büyük Türk milletinin feraseti karşısında başarısız olsalar da ısrarlarına devam etmekten geri durmuyorlar. 


Daha önce yazmış olduğum “Salman Rüşdi yanlarında hiç kalır” başlıklı yazımızda anlatmaya çalışmıştım. 

Ve demiştim ki; “’Son zamanlarda; bilgisiyle, becerisiyle, kültürüyle, sanatıyla gündeme gelemeyenler, garip garip beyanatlarla gündemde kalma gayreti içindeler.” 

Şimdi de birinin, unutulduğunu düşünerek, bir hezeyan halindeyken veya tıbbi bir probleminin olduğu dönemde yazmış olduğu bir cümle tekrar gündeme getirildi. 

Bunu yazan  muhteremi, sağlıklı düşünemediği veya art niyetli olarak, belki de bunama hastalığına yakalandığı bir dönemde yazmıştır diye düşünüyorum. 

Aksi halde yıllarca bu milletin içinde yaşamış, zaman zaman değer görmüş, ün kazanmış, para kazanmış aklı başında birinin yapacağı iş değildir. 

Yine zaman zaman aykırı çıkışları olsa da necip Türk milleti bunu gündeme gelmek, gündemde kalmak adına yapılmış hareketler olarak değerlendirmiş, hoş görü ve iyi niyet ölçülerinde uyarıyla geçiştirmiştir.

Ancak bu gündeme geliş şekli çok da masumane görülecek bir hadise olmadığı gibi söylenen söz ve savunucularına bakılırsa bilinçli programlanmış gibi görünüyor.

Bir insanın, değil içinde yaşadığı, değer gördüğü bir toplumun kutsal, milli ve manevi değerlerine saldırmak, herhangi bir insanın bile dinine inançlarına saldırması ona hakaret etmesi söz konusu olamaz.

Bu tür art niyetli gündemlerin peşine takılıp sözde savunmaya geçenlere baktığımız da cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar yaptıkları gibi kendi yobazlıkları ile saldırıp karşı yobazlık üretme çabasında olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Yıllarca her fırsatta, her konuda hiç vaz geçmeden denedikleri bu yolda büyük Türk milletinin feraseti karşısında başarısız olsalar da ısrarlarına devam etmekten geri durmuyorlar. 

Bir gün bakıyorsunuz mezhepçilik ile bir bakıyorsunuz bölgecilikle sahneye çıkıyorlar. 

Resimler hep aynı sözler aynı… 

Milletin ve devletin aleyhine olan her olayın baş aktörleri olan bu yetmez ama evetçilerden tutunda aklı evellere kadar hepsi ortada.

Peki bıkmadan usanmadan bunları sahaya sürenler kimler? 

Anadolu da güzel bir söz vardır “Rüzgarsız havada dönen fırıldağın mutlaka bir üfleyeni vardır.”

Bu fırıldakları üfleyenlerin içlerinden biri çıkıpta demiyor mu ki, bu millet tarihinde hiçbir zaman yobazlığa müsaade etmemiştir. Her daim aklı ile hareket etmiştir. Sizler gibi içine cin kaçmış diye diri diri insanları yakmamış, varsa bir rahatsızlığı tedavi yoluna gitmiştir diye. 

Sizin kültürünüzde var olan yobazlığı Müslüman Türk milletinin tarihinde bulamazsınız bundan sonrada aşılayamazsınız. 

Fırıldaklar bekliyor ki bu millet “kutsal değerlerimize saldırıldı” diye infial oluşsun! Sonra da “Biz de bu ateşe biraz benzin dökeriz olayları istediğimiz gibi yönetiriz ve sonuç alırız” hayalinde.

Bilmiyorlar ki bu milletin tarihinde kültüründe inançlarında bağnazlığa yobazlığa yer olmadığı gibi her türlü fitneye fesata karşı da bütün kapıları kapalıdır. 

Şanlı Türk tarihi bunun tecrübeleri ile doludur.

Hacı Bektaşi Veli ne güzel anlatmış bu milletin eğitim ve yetişme tarzını... Okuyun da iyi belleyin fırıldaklar! Bu öğütlerle yetişen nesil de yobazlık bağnazlık olur mu bir kere daha düşünün.

“Eğer Hakka talipsen, her an Ona doğru ak,
Kainat kitabına, irfan gözü ile bak.
Yolumuzun esası çalışmaya bağlıdır,
Ayağa kalkacaksan, bari hizmet için kalk.”YAZARLAR