Mehmet Ali GÜNAYDIN / KÖKBÖRÜ


Öğretmenler Günü

Nesiller değişecek, kuşaklar farklılaşacak ama hem milletimiz özünde taşıdığı asli cevheri korumaya devam edecek hem de devletimiz büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.


Bugün 24 Kasım ve biz öğretmenler için çok önemli bir gün. Bu anlamlı günde yazı kaleme almamamız bize yakışmazdı. O yüzden sabah ilk işim kaleme sarılmak oldu. 

Savaşlarda düşmanla çarpıştığımız, cephelerde yedi düvelle boğuştuğumuz, işgalcilere geçit vermediğimiz, kutsal toprak olarak kabul ettiğimiz vatan topraklarımıza yabancı asker postalları değmesin diye direndiğimiz, namusumuzu çiğnetmemeye çalıştığımız, var olma yok olma mücadelesi verdiğimiz yıllarda Maarif Kongresini toplayan Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk der ki; ‘’eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı ve yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.’’ Eğitimin önemi bu sözden daha güzel ve eğitimin önemi bu tutumdan daha iyi anlatılamaz.

Cumhurbaşkanı, Başkomutan, Mareşal, Gazi gibi unvanlara sahip olan Mustafa Kemal Atatürk’e "Başöğretmen" unvanının uygun görülmesi, bunun Bakanlar Kurulumuzca onaylanması ve Atatürk’ün bu unvanı memnuniyetle karşılaması öğretmene verilmesi gereken değerin, öğretmenlik mesleğinin kutsallığının ve eğitimin öneminin farkına varmamızda bizlere ayrıca yol gösterici olmaktadır. 

Atatürk’ün deyimiyle; ‘’milletin geleceğini yoğuran irfan ordusu’’nun bir mensubu, ‘’bilgi ve anlayış ordusunun subayları ve komuta heyeti’’nin bir parçası olmaktan gururluyuz.

Öğretmenler olarak görev ve sorumluklarımızın farkındayız. Kaybetmeyi kabullenemeyen bir millet olarak ne cephelerde ne de geleceğimizi inşa etme de yenilgi yüzü görmemek adına elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Nesiller değişecek, kuşaklar farklılaşacak ama hem milletimiz özünde taşıdığı asli cevheri korumaya devam edecek hem de devletimiz büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.

Tüm bunlar ışığında bir eğitimci olarak diyebilirim ki; şanlı tarihimizdeki gibi yeniden dünyaya hükmetmenin, cihanı yönetmenin, dünyaya adaleti ve huzuru getirmenin ve mazlum milletleri koruyabilecek güce ulaşmanın yolu eğitimden geçmektedir. O yüzdendir ki eğitim hiçbir dönemde asla ikinci plana atılmamalı, eğitimciler bir gün değil her gün el üstünde tutulmalı ve eğitim liyakatsız kişilerin eline asla ve asla terk edilmemelidir.

Bu duygu düşüncelerle kıymetli meslektaşlarımın Öğretmenler Gününü kutlar, meslek hayatlarında her birine başarılar dilerim. Emekli öğretmenlerimize sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Şehit Öğretmenlerimizi, saygı, minnet ve rahmetle yad ediyorum. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığının daha iyi idrak edildiği ve öğretmenlerin hak ettikleri değeri gördükleri günleri görmek dileğiyle…